
Kamińska Medycyna Estetyczna
Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej jest powiększanie ust.
W zakresie powiększania ust czy korygowania asymetrii ust, podnoszenia opadających kącików ust, modelowania łuku Kupidyna medycyna estetyczna ma ogromne możliwości.
Przegląd metod powiększania ust
Inwazyjny zabieg wszczepiania implantu był kiedyś jedyną możliwością powiększenia ust. Przez niewielkie nacięcia w kącikach wykonane od strony jamy ustnej wprowadzano wysoce plastyczny silikonowy implant o jednolitej konsystencji. Metoda ta została zastąpiona przez mniej inwazyjne, czyli modelowanie i powiększanie za pomocą wypełniaczy jak kwas hialuronowy lub pozyskany od pacjenta tłuszcz. Kwas hialuronowy ma znacznie częstsze zastosowanie, ponieważ jest mało inwazyjną procedurą, szybką bezpieczną i stwarzającą duże możliwości w zakresie modyfikacji kształtu oraz wielkości ust.

Opis zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym.
Główne depozyty kwasu hialuronowego, związku naturalnie występującego organizmie człowieka, zlokalizowane są w skórze. Kwas hialuronowy ma właściwości wiązania wody w ilości wielokrotnie przekraczającej jego masę – jest wysoce higroskopijny. W zabiegach medycyny estetycznej zastosowanie mają preparaty kwasu hialuronowego syntetyzowanego z pomocą bakterii specjalnie zmodyfikowanych. Do powiększania ust wykorzystuje się kwas hialuronowy usieciowany, który w mniejszym stopniu poddaje się działaniu hialuronidaz – enzymów występujących w organizmie. Dzięki temu efekt zabiegu utrzymuje się kilka miesięcy.
Konsultacja z lekarzem jest niezbędna przed powiększaniem ust. Wyklucza się przeciwwskazania do wykonania zabiegu, poza tym omawia się jaki ma być pożądany efekt końcowy zabiegu. Wstrzykiwanie kwasu poprzedza się miejscowym znieczuleniem za pomocą kremu aplikowanego na usta lub lekarz wykonuje stomatologiczne znieczulenie poprzez iniekcję środka znieczulającego do skóry czerwieni wargowej.

Wolumetria twarzy.
Wolumetria jest zabiegiem medycyny estetycznej, w której używa się kwasu hialuronowego do modelowania bez skalpela. Z jej pomocą można skorygować nos, usta, kości policzkowe, przywrócić właściwy owal twarzy, poprawić jędrność i gęstość skóry. Kwas hialuronowy używany w zabiegu zamiast skalpela ma działanie zwiększające objętość tkanek miękkich oraz wypełniające. Skóra na policzkach, podbródku i żuchwie zapadnięta pod wpływem procesów starzenia podnosi się. Do wykonania zabiegu wolumetrii twarzy można użyć również tkanki tłuszczowej pacjenta.
Wypełnienie bruzd.
W miejscu tworzenia się bruzdy nosowo-wargowej wstrzykiwany jest preparat kwasu hialuronowego. Zabieg można wykonać kilkoma nakłuciami igły lub podać preparat pojedynczym wkłuciem za pomocą elastycznej kaniuli. Zazwyczaj podaje się od 0,5 ml do 1,5 ml preparatu do każdej bruzdy nosowo-wargowej. Ilość preparatu zależy od jej głębokości i wielkości. Preparat po zakończonej iniekcji musi zostać rozmasowany i ułożony w skórze przez lekarza. Skóra po terapii może przez kilka dni być bolesna przy ucisku i lekko opuchnięta.