
Kamińska Medycyna Estetyczna
Zabiegi na urządzeniach

PLASMA ARC – alternatywa dla skalpela
Efektem zabiegu jest uniesienie powieki oraz wrażenie „otwarcia oka”. W miejscu, na które działa plazma dochodzi do zredukowania naskórka oraz obkurczenia skóry.
PLASMA ARC to generator plazmy, wytwarzający mikro wiązkę plazmy (kontrolowaną i celowaną), dzięki jonizacji zawartych w powietrzu gazów. Niewielki łuk elektryczny umożliwia utworzenie plazmy między końcówką urządzenia i skóra pacjenta. Łuk elektryczny zdolny jest w kontrolowany sposób sublimować naskórek i obkurczanie skóry w miejscu działania.
Efektem jest uniesienie powiek oraz wrażenie „otwarcia oka”. Główne wskazania zabiegu to lifting okolicy oka (nieinwazyjna bleferoplastyka), lifting dolnej części twarzy, leczenie utrwalonych zmarszczek w okolicy oka i ust (tzw. Zmarszczki palacza), usuwanie opornych przebarwień oraz plam soczewicowych, leczenie rozstępów i blizn, usuwanie zmian skórnych, takich jak: brodawki łojotokowe, brodawki płaskie, włókniaki, angioma, rogowacenie słoneczne, kurzajki.
Przebieg zabiegu
Technika chirurgii nieablacyjnej, jak sama nazwa wskazuje, nie wykorzystuje skalpela czy energii lasera do pozbywania się nadmiaru skóry. W ten sposób wiele komplikacji takich interwencji jest eliminowanych. Technika ta pozwala na całkowitą kontrolę operatora w czasie procedury, dlatego określana jest jako metoda „dynamiczna”. Operator ma możliwość obserwacji efektu w czasie rzeczywistym, może poprosić pacjenta o otwieranie lub zamykanie oczu.
Zabieg przeprowadzany jest bez usuwania nadmiaru skóry, nadmiaru tłuszczu oraz nie przerywa ciągłości skóry. Procedura przeprowadzana jest poprzez wykonywanie plazmą generowaną z urządzenia niewielkich punktów na skórze, odległość między nimi wynosi około 0,5 mm co pozwala zachować idealną plastyczność ruchu powieki do samego końca procedury. Każdy z tych punktów, nie uszkadzając podstawnej warstwy skóry, powoduje sublimację powierzchownych korneocytów. Nie prowadzi do krwawienia i co najistotniejsze, nie uszkadza otaczających tkanek.
Zalety terapii:
- Ok. 70% efektu widać natychmiast po zabiegu
- Pełna ruchomość powieki w trakcie i po zabiegu pozostaje zachowana
- Podczas wykonywania zabiegu operator ma pełną kontrolę
- Nakładki nagałkowe nie są wymagane podczas zabiegu
- Nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek
- Efektem działania mikro wiązki plazmy na skórę pacjenta jest silne napięcie skóry i obkurczanie, które powoduje redukcję zmarszczek

LASER CO2
Laser Co2 używany jest do odmłodzenia powierzchni skóry, usuwania przebarwień oraz zmarszczek czyli tzw. resurfacingu. Wspomaga tworzenie nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra zyskuje większą jędrność, gęstość i elastyczność.
Należy do najbardziej znanych laserów gazowych, zazwyczaj posiada dwa rodzaje głowic – chirurgiczną i/lub frakcyjną. Ujędrnia skórę, niweluje blizny oraz rozstępy. Uznawany jest za złoty standard w redukowaniu zmarszczek. Mechanizm jego działania polega na przegrzewaniu termicznym mikroobszarów skóry, tkanki między miejscami działania impulsu pozostają nieuszkodzone. Najczęściej używa się go do zabiegów na dekolt, szyję i twarz, ale może być stosowany na wielu częściach ciała.
Laser co2 może pracować w sposób impulsowy lub ciągły, w trybie frakcyjnym lub chirurgicznym. Tryb frakcyjny działa wielopunktowo, stosuje się go w redukcji blizn i rozstępów oraz udoskonaleniu jakości skóry. Posiada technologię Fractional Skin Reurfacing, czyli frakcyjnego trybu sterowanego przez komputer. Z kolei tryb chirurgiczny jednorodnie działa na skórę. Ma zastosowanie w usuwaniu zmian skórnych takich jak włókniaki, kurzajki, znamiona czy brodawki.
Wskazania do stosowania lasera CO2
Laser CO2 wykorzystywany jest w fotoodmładzaniu czyli usuwaniu plam barwnikowych z powierzchni skóry. Redukuje wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, trądzik różowaty, rozszerzone naczynka, pajączki, nadmierne rumieńce oraz zmiany pigmentowe jak plamy posłoneczne, plamy starcze, przebarwienia i piegi. Łagodzi blizny potrądzikowe, pourazowe oraz pooparzeniowe.
Ma zastosowanie w tzw. soft-liftingu, ponieważ wygładza skórę, poprawia jej elastyczność oraz usuwa zwiotczenie. Rozjaśnia skórę, poprawia jej jędrność oraz wyrównuje koloryt. Stosuje się go w usuwaniu tatuażu wielokolorowego, a także zamyka rozszerzone pory.
Przeciwskazania do zabiegu laserem CO2
Nie powinien być stosowany u osób ze zmianami nowotworowymi skóry, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi skóry u osób, które wykazują skłonność do tworzenia bliznowców, w czasie terapii lekami fotouczulającymi i retinoidami, w trakcie ciąży i karmienia piersią, w przypadku łuszczycy, liszaja płaskiego, bielactwa oraz silnej opalenizny.
Wszystkie choroby ogólnoustrojowe również wykluczają zastosowanie lasera co2.
Jak często powinien być wykonywany zabieg laserem CO2?
Jest to zależne od stopnia zaawansowania leczonego problemu. Liczba zabiegów waha się między 1 a 6 wykonywanych w przedziale czasowym 6-12 tygodni. Pierwsze efekty są zauważalne już 10-14 dni po pierwszym zastosowaniu.
Zalecenia po zabiegu laserem co2
- Może pojawić się delikatny obrzęk i rumień, zaleca się wówczas stosowanie chłodnych okładów, zazwyczaj po 3 dniach problem znika.
- Przez około tydzień po zabiegu skóra może się złuszczać, dlatego przeciwwskazane jest nakładanie makijażu.
- Należy używać kremów wspomagających gojenie, najlepiej na bazie gliceryny z dodatkiem cynku, ceramidów III oraz witaminy E.
- Istotne jest także stosowanie kremów ochronnych SPF +50 i ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV.
- Intensywna aktywność fizyczna, korzystanie z sauny, gorących kąpieli czy basenu nie są wskazane przez kilka dni po zabiegu.
- Należy spożywać dużą ilość płynów.